A szövetség szerint a világpiaci árrobbanás hatása a magyarországi építőkémia-, az EPS hőszigetelőanyag, a homlokzati nyílászáró gyártóknál és az épületgépészeti termékeket gyártó vállalkozásoknál jelentkezik különösen erőteljesen, ezeken a területeken a gyártók idén kétszámjegyű áremelésekre kényszerültek.
Ezzel szemben a belföldön bányászott nyersanyagokra támaszkodó, jellemzően szerkezeti építési termékek előállítóinál, így a hazai tégla, cserép és fehér falazatai anyagok gyártóinál a világpiaci nyersanyag-árrobbanás hatásai korlátozottan jelentkeztek, ugyanakkor a csomagoláshoz kapcsolódó műanyagfólia, és a raklapok árai megduplázódtak.
Közölték, a magyarországi gyártók helyzetét a forint árfolyama is befolyásolja, hiszen ez egyszerre érinti a világpiaci árazású alapanyagok beszerzési költségét, valamint az euróban elszámolt gépek, szolgáltatások díjait és árait.
A MÉASZ elnöksége szerint az újranyitással egy időben végbement forinterősödés kedvező és stabilizáló hatású a gyártáshoz szükséges nyers- és alapanyagok piacára, tartós fennállása, illetve a további tartósabb forinterősödés segítené a kiszámíthatóságot a gyártó - kereskedő - kivitelező értékláncban.
Ezen felül megjegyezték, hogy az építési piac keresleti oldalának egyenletes működéséhez 1,5-2 éven túlmutató lakáspiaci kereslet-ösztönzésre lenne szüksége, ennek egyik lehetséges megoldása a lakossági célú lakásberuházásokat támogató keretrendszer meghosszabbítása.
A MÉASZ elnöksége a jelenlegi piaci helyzet tükrében arra számít, hogy a világpiacon a nyers- és alapanyagok drasztikus árnövekedése az érintett termékszegmensekben megállhat, így az építőanyagok és építési termékek árai is fokozatosan stabilizálódhatnak.