A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztálya és Felderítő Osztálya, együttműködve a Nagykátai, a Monori és a Váci Rendőrkapitányság munkatársaival, összehangolt akció keretében azonosította és elfogta azt a két férfit és női társukat, akik Nagykátán egy 88 éves nőtől csaltak ki másfél millió forintot az úgynevezett unokázós csalás módszerével.

A nyomozás adatai szerint egy 23 éves lőrinci férfi társaival – egy 22 éves ecsegi férfival és egy 20 éves ecsegi nővel – 2019. május 3-án 18 óra 35 perc körüli időben megjelentek a sértett nagykátai házánál, akit előzőleg azzal az ürüggyel hívtak fel telefonon, hogy egy rokona balesetet szenvedett és ezért másfél millió forintra van szüksége. Az idős sértett elhitte, hogy hozzátartozója bajba került, így a kért összeget átadta a 22 éves férfinak. A pénz átvételét követően a rendőrök a helyszínen elfogták a gyanúsítottakat.

Előállításukat követően a nyomozók csalás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki mindhárom személyt a Nagykátai Rendőrkapitányságon. A 23 éves lőrinci férfi esetében őrizetbe vétele mellett előterjesztést tettek letartóztatása indítványozására, társai az eljárás jelenlegi szakaszában szabadlábon védekezhetnek.

A Pest megyei rendőrök az eljárás során vizsgálják, hogy a gyanúsítottak összefüggésbe hozhatók-e további hasonló bűncselekmények elkövetésével.

A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság az alábbiakra hívja fel a figyelmet:

A csalók az időskorú áldozatot az unoka, vagy más hozzátartozó nevében telefonon hívják fel, majd különböző indokkal pénzt kérnek. Az is megeshet, hogy az elkövető az unokának, vagy hozzátartozónak adja ki magát, hogy az áldozatra nagyobb hatást gyakoroljon.

A leggyakoribb színlelt okok:

Az unoka, vagy hozzátartozó balesetet szenvedett, az okozott károk rendezése miatt pénzre van szüksége.
Az unoka, vagy hozzátartozó kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetni.
A hozzátartozó bajba került, esetleg fogságban van, csak pénzért cserébe engedik szabadon.
Ilyen esetekben azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát. Hívják fel azt a személyt, akire az ismeretlen telefonáló hivatkozik.

A csalók a bűncselekmények elkövetésére felkészülnek és a sértett bizalmának elnyerése végett olyan valós információkat is közölhetnek, amelyek valóban a hozzátartozóhoz kapcsolódnak.

Bűncselekmény gyanúja esetén azonnal értesítsék a rendőrséget az ismert segélyhívó számok – 107, 112 – valamelyikén.